Drezyny to lekkie pojazdy szynowe – używane przez służby utrzymania szlaku kolejowego do prowadzenia nadzoru czy transportu. Najstarsze drezyny miały napęd ręczny, ich niewielki ciężar umożliwiał zdjęcie z toru w dowolnym miejscu czy ewentualnie zmianę kierunku jazdy. Potem pojawiły się duże drezyny o napędzie spalinowym. Najczęściej drezyna składa się z kabiny, umożliwiającej jazdę kilku osób, i skrzyni ładunkowej, są też konstrukcje przypominające mikrobusy.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to przedsięwzięcie, łączące turystykę i zamiłowanie do tradycji kolejarskiej. Ta – bez wątpienia – najpiękniejsza trasa kolejowa w Polsce liczy ponad 140 lat! Jej uroki można podziwiać przemierzając ten odcinek drezynami rowerowymi, napędzanymi – tak jak w rowerze – siłą własnych mięśni nóg. Siedzibą wypożyczalni jest stacja kolejowa w Uhercach Mineralnych, położona na rozwidleniu tras drogowych wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej biegnącej w stronę Ustrzyk Dolnych i drogi prowadzącej w kierunku Jeziora Solińskiego do Soliny i Polańczyka. Ze stacji w Uhercach Mineralnych turyści mają możliwość wyboru przejażdżki (zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy) w dwóch kierunkach: Ustrzyk Dolnych bądź Zagórza.

Trasa jest zbyt długa (ponad 40 km), aby przeciętny turysta mógł pokonywać ją w całości (trzeba tu brać pod uwagę kwestię dojazdu nie tylko „tam” ale i „z powrotem”). Dlatego też koncepcja zakłada stworzenie centralnej bazy drezyn w miejscowości Uherce Mineralne, które są kluczowe ze względu na fakt, iż właśnie tu rozchodzą się drogi prowadzące z jednej strony nad Jezioro Solińskie, z drugiej w Wysokie Bieszczady. (Drugim takim punktem skrzyżowania kluczowych tras turystycznych jest Lesko, ale jest ono oddalone dość istotnie od linii kolejowej.)

Uherce są zatem optymalną bazą do wycieczek drezynami w obu kierunkach – w kierunku Zagórza oraz w kierunku Ustrzyk Dolnych (Krościenka). Co także ważne – organizowanie wycieczek w obie strony daje możliwość obsłużenia istotnie większej ilości turystów.

108 jest linią łącząca stację Stróże ze stacją Krościenko i z przejściem granicznym w tej miejscowości. Linię zbudowano w 1872 r. z polecenia władz Cesarstwa Austriackiego. Łączyła ona Pierwszą Węgiersko-Galicyjską Kolej Żelazną z linią kolejową nr 96.
Dziś jest to największa w Polsce turystyczna wypożyczalnia drezyn rowerowych na odcinku 47 km od Zagórza do Krościenka z bazą w Uhercach Mineralnych, działająca od maja 2015 roku.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to przedsięwzięcie, łączące turystykę i zamiłowanie do tradycji kolejarskiej. Ta – bez wątpienia – najpiękniejsza trasa kolejowa w Polsce liczy ponad 140 lat! Jej uroki można podziwiać przemierzając ten odcinek drezynami rowerowymi, napędzanymi – tak jak w rowerze – siłą własnych mięśni nóg. Siedzibą wypożyczalni jest stacja kolejowa w Uhercach Mineralnych, położona na rozwidleniu tras drogowych wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej biegnącej w stronę Ustrzyk Dolnych i drogi prowadzącej w kierunku Jeziora Solińskiego do Soliny i Polańczyka. Ze stacji w Uhercach Mineralnych turyści mają możliwość wyboru przejażdżki (zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy) w dwóch kierunkach: Ustrzyk Dolnych bądź Zagórza.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.