Barszcz ukraiński sięga swą historią XVI wieku, a przynajmniej wtedy ją udokumentowano. Na początku istnienia tej zupy, przygotowywano ją z ziela zwanego barszczem i zakwaszano kwasem 
z ryżowej mąki. Barszcz porastał łąki i tereny okalające osady, i był bardzo pospolity.

Sposób przyrządzenia barszczu ukraińskiego od tego czasu zdecydowanie
 uległ zmianie, a jedyne podobieństwo kryje się w nazwie.

Barszcz ukraiński jest jedną z najpopularniejszych potraw kuchni galicyjskiej. Pierwotnie była to zupa koloru zielonego, przyrządzana na bazie aromatycznych liści ziela barszczu. Jednak po rozpowszechnieniu się buraków, zaczęto ich używać do przygotowania tej zupy. I tylko nazwa pozostała ta sama.

W Polsce przyrządza się barszcz ukraiński, ale nieco odmieniony. Na pierwszy rzut oka obie wersje są do siebie podobne, ale sekret ukraińskiego barszczu tkwi w szczegółach. Wersję polską od wersji ukraińskiej różnią dodatki.

Polski barszcz, oparty głównie na burakach

 

Przepis na barszcz ukraiński w polskim wydaniu ma niewiele wspólnego z oryginałem. Przede wszystkim, ten przyrządzany za wschodnią granicą nie zawiera fasoli. Natomiast zawiera białą kapustę.
Bazą potrawy jest połączenie buraków, bulionu wołowego, pomidorów, octu, czosnku i liścia laurowego.Ważne jest również podanie – barszcz ukraiński podajemy odgrzewany, nie krócej niż godzinę po zakończeniu gotowania.

Zgłodnieliście? Nic dziwnego 🙂

Zapraszamy do nas na solidną i ciepłą porcję aromatycznego barszczu 🙂

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.