Mówiąc o powstaniu Galicji i zaborze austriackim często mamy na myśli Kraków i jego okolice – i słusznie. Ale pod rządami cesarza znalazła się nie tylko Małopolska, ale również obecne województwo podkarpackie, lubelskie i część kresów.

Rzeczpospolita Rozbiory 3.png
BY HALIBUTT – PRACA WŁASNA. CORRESPONDING MAPS AVAILABLE ONLINE:
HTTP://WLACZPOLSKE.PLCC BY-SA 3.0LINK

 

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

Szlak Kolonizacji Józefińskiej pokazuje historię osadnictwa niemieckiego na terenie gminy Ustrzyki Dolne. Kolonizację Józefińską rozpoczął cesarz Józef II w drugiej połowie XVIII wieku kiedy to listy cesarskie zaczęły zachęcać niemieckich osadników do przybywania i osiedlania się na terenie Galicji. Za przyjazd i zasiedlenie oferowanych ziem kolonistom obiecywano szereg przywilejów, w tym: bezpłatne drewno budowlane, zwolnienie na okres dziesięciu lat od wszelkich podatków, jak i inne zapomogi pieniężne.

Bandrów

 

OSADNICTWO NIEMIECKIE W BIESZCZADACH

Ostatecznie na terenie obecnej gminy Ustrzyki Dolne powstały cztery kolonie, a znajdowały się one w następujących miejscowościach: w Bandrowie Narodowym – Bandrów Kolonia, na Stebniku – Steinfels,  w Krościenku – Obersdorf i w Brzegach Dolnych – Siegenthal. Ten krótki wstęp pokazuje jedynie przedsmak tego, co czeka na odkrywców, którzy wybiorą się na rowerową przejażdżkę wytyczonym szlakiem.

Symbol Szlaku Kolonizacji Józefińskiej, źródło: www.cit.ustrzyki-dolne.pl

 

SZLAK KOLONIZACJI JÓZEFIŃSKIEJ

Szlak rozpoczyna swój bieg w ustrzyckiej Izbie Regionalnej, skąd po obejrzeniu poświęconej niemieckim kolonistom ekspozycji należy udać się na deptak w samym centrum miasta. W rynku znajduje się pierwsza tablica oraz drogowskazy wskazujące przebieg szlaku. Z Ustrzyk Dolnych podążając drogą wojewódzką nr 896 udajemy się do Bandrowa Narodowego i Stebnika, a aby dotrzeć do Krościenka i Brzegów Dolnych wybieramy drogę krajową nr 84. W każdym z tych miejsc znajdują się tablice informacyjne oraz kolejne drogowskazy.

Więcej informacji o historii osadnictwa niemieckiego w Bieszczadach znajdziecie na stronie Izby Regionalnej:

SZLAK KOLONIZACJI JÓZEFIŃSKIEJ

źródło: BCTiP

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.