Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Mikołaja. Budowę cerkwi w Hoszowie rozpoczęto tuż przed wybuchem II wojny światowej, wykorzystując podobno materiał pochodzący z rozbiórki wcześniejszej, XVIII-wiecznej świątyni. Miejscowi twierdzą, że w czasie wojny Niemcy składowali tu amunicję, która wybuchła i uszkodziła konstrukcję. Budowę zakończono w 1948 roku. W 1951 roku użytkowano ją jako owczarnię.

W 1971 roku przejęto ją do użytku dla potrzeb wiernych rzymskokatolickich. Świątynia jest zrębowa, orientowana, trójdzielna, oszalowana deskami. Reprezentuje ukraiński styl narodowy z cechami cerkwi huculskiej. Stoi na planie krzyża równoramiennego. Wieńczy ją oktogonalna kopuła stojąca na tamburze. Prezbiterium zamknięte trójbocznie, z dwiema zakrystiami.

W szczycie obraz przedstawiający św. Bronisławę (obecna patronkę świątyni). We wnętrzu brak wyposażenia cerkiewnego. Na cmentarzyku kilka starych nagrobków.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć. Cerkiew ta znajduje się na trasie Ekomuzeum “Tropiciele zaginionych śladów “.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

Klucze i informacja: Parafia Jasień

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.