Kamienna Laworta (768 m n.p.m.) – to najdłuższe pasmo górskie Grupy Laworta, w którym pod Wielkim Królem bieg swój rozpoczynają źródła Strwiąża. Na jej szczycie znajduje się kolej linowa, która dostępna jest także latem.

SZLAKI TURYSTYCZNE PRZEBIEGAJĄCE PRZEZ LAWORTĘ:

  • szlak Rzeszów – Grybów na odcinku Ustrzyki Dolne – Kamienna Laworta – Dźwiniacz Dolny – Jureczkowa:
    • z Ustrzyk Dolnych 1.20 godz. (z powrotem 1 godz.)
    • z Jureczkowej 5.20 godz. (z powrotem 5 godz.)

Przez Lawortę biegną też szlaki spacerowe.

  • Ustrzyki Dolne – Kamienna Laworta – Mały Król – Ustrzyki Dolne (na odcinku z Ustrzyk na szczyt razem ze szlakiem niebieskim; czas przejścia całości: 3.40 godz.)
  • Kamienna Laworta (759 m n.p.m.) – Mały Król (1 godz.)

[Czasy przejścia: Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie. Mapa turystyczna. Skala 1:75 000. Wydanie trzecie. Warszawa: PPWK S. A. ISBN 83-7329-436-8.]

Można również pokusić się o zrobienie pętli przez szczyty Laworty , Wielkiego Króla i Małego Króla. Długość tej trasy to ok. 11 km a jej przejście może zająć 3-4h.

Wchodzić na tę trasę możemy zacząć w Parku pod Dębami, skąd ulicą Nadgórną zaczniemy wchodzić na Lawortę (769 m n.p.m.) – szczyt znajduje się jakieś 3 kilometry od punktu startowego. Stoi tu metalowy krzyż. I rozciąga się wspaniała panorama.

Następnie, gdy nacieszymy oczy widokami, wracamy na szlak prowadzący do Wielkiego Króla, a potem do Małego Króla. Z tego miejsca, schodząc kilkaset metrów w dół, dochodzimy do źródeł rzeki Strwiąż, a później, niemal do końca trasy, mamy widoki na Żuków i Ustjanową. Na koniec mamy dwie opcje do wyboru – zielonym szlakiem łącznikowym zejść do ulicy Strwiążyk, lub pójść dalej i trafić na Rzeczną, krzyżującą się z drogą główną.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.