W naszym letnim menu zawitało długo wyczekiwana bieszczadzka jagoda. Już teraz możecie jej zasmakować w przepysznym deserze „Jagodowym chruśniaku” 🙂

Nasza bieszczadzka jagoda to borówka czarna,  choć to nie jedyna jej nazwa zwyczajowa, to roślina wieloletnia, pospolita na terenie całego kraju, jadalna i lecznicza. Posiada duże znaczenie gospodarcze, mimo iż nie jest tak plenna jak jej kuzynki – borówki północnoamerykańskie. Ma jednak inną zaletę – bogatszy skład chemiczny.

Jest rośliną kwasolubną, przez co traktowana jest jako wskaźnik gleb kwaśnych. Rośnie na glebach ubogich, piaszczystych, ale odpowiednio wilgotnych. Spotkamy ją zarówno na przestrzeniach otwartych (tereny wysokogórskie) jak i w półcieniu czy lesie.

W polskim nazewnictwie ludowym i tradycyjnym funkcjonowały następujące nazwy: afina, afyny, borowina, borownik, borówczak, borówka, borówka zwyczajna, borôwka, borówka czernica, borzyk, carna jagoda, ciemna jagoda, czarna jagoda, czernica, czernina, czarne jagody, czernice, czornyja jahody, jafena, jafery, jagoda, jagoda czarna, jagoda czernica, jagoda leśna, jagodnik, jagodowisko, jagodzina, jagodzisko, modra jagoda, sinica.

Dlaczego warto jeść borówki?

Substancje zawarte w borówkach posiadają właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i mogą wywoływać apoptozę komórek, dzięki czemu mogą zapobiegać powstawaniu i rozwojowi nowotworów (zwłaszcza tych układu pokarmowego).

Głównie dzięki zawartości antocyjanów, świeże owoce działają rozluźniająco przy zaparciach i jednocześnie przeciwbiegunkowo. Dzięki garbnikom zmniejszają przepuszczalność błon śluzowych jelit i niszczą drobnoustroje chorobotwórcze, natomiast antocyjany wiążą w przewodzie pokarmowym toksyny bakteryjne i inne szkodliwe związki, utrudniając ich wchłanianie. Szczególnie jeśli chodzi o gronkowce czy bakterie z rodzaju Salmonella.

Dodatkowo spożywanie borówek może korzystnie wpływać na chorych z zaburzeniami mikrokrążenia, ponieważ zawarte w nich antocyjany mają działanie rozluźniające naczynia krwionośne.

Zatem zapraszamy do spróbowania naszych letnich deserów 😉

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.