Odwiedzając Ustrzyki Dolne nie można zapomnieć o odkryciu położonego w pięknym miejscu, nad rzeką Jasionką, cudownego Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu. Tutaj, jak co roku, odbywają się dwa ważne odpusty, pierwszy w pierwszą niedzielę lipca, a drugi 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

 

Krótka historia Jasienia

Jasień to dawna wieś królewska, założona prawdopodobnie w XV wieku.  Jan Olbracht za zasługi oddał ją w dzierżawę rodzinie Ustrzyckich. W 1664 roku Maciej Stanisław Ustrzycki ufundował w Jasieniu drewniany kościół rzymskokatolicki i uposażył parafię, która odejmowała 21 miejscowości. Już w tamtych czasach słynne w całej okolicy stały się miejscowe odpusty, a Jasień zaczął pełnić rolę sanktuarium. W połowie XVIII w. drewniany kościółek został zastąpiony przez ujmującą doskonałymi proporcjami barokową świątynię murowaną, którą możemy podziwiać i dzisiaj. A ocalała niemal cudem, przypomnieć bowiem należy, że w latach 1945-1951 Jasień należał do ZSRR, państwa zwalczającego każdą religię, a już szczególnie katolicką.

 

Jasień dzisiaj

Kluczowa dla dzisiejszego znaczenia religijnego Jasienia była decyzja o utworzeniu tu sanktuarium dla Bieszczadów, zrealizowana w 1968 r. Trafił tu cudowny obraz Matki Boskiej Rudeckiej, pochodzący z Rudek koło Lwowa, otaczany kultem od XVII w. Nazywany Bieszczadzką Królową wizerunek stał się jednym z głównych celów pielgrzymek w tej części kraju. Niestety, ikona została w 1992 r. skradziona przez nieznanych sprawców. Od 1994 r. jej miejsce  w ołtarzu głównym zajmuje wierna kopia tego obrazu.

Obok ołtarza głównego i wizerunku Matki Boskiej Rudeckiej warto zwiedzając kościół zwrócić uwagę na barokową ambonę z ok. 1700 r., przykrytą późniejszym nieco, rokokowym baldachimem oraz pochodzącą z połowy XVII w. chrzcielnicę z rzeźbą Dzieciątka Jezus z krzyżem. W sąsiedztwie kościoła znajduje się dzwonnica z trzema dzwonami, najstarszy z 1618 roku oznaczony jest herbem Ustrzyckich – Przestrzał.

Dookoła sanktuarium znajdują się przepiękne szlaki spacerowe, na których zobaczyć można wiele symboli religijnych, zarówno zabytkowych jak i współczesnych. Do takich należy m.in. piękny pomnik Jana Pawła II, przy którym gromadzą się rzesze wiernych, nie tylko podczas wielkich świąt. Jeszcze jako kardynał, Karol Wojtyła przyczynił się wraz z ówczesnym biskupem przemyskim Ignacym Tokarczukiem do powstania w Jasieniu sanktuarium.

Cichy szum rzeki Jasionki oraz wpływajacych do niej strumieni, wiatr pełen tajemniczej mocy stwarzają doskonałe warunki aby zatrzymać się na chwilę i oddać Matce Bożej Bieszczadzkiej tak wszystkie troski, jak i radości.

Monika Bulik

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.