Idzie lato, a więc w menu pojawi się więcej propozycji na ochłodzenie i orzeźwienie. Jednym z przykładów są serniki na zimno, słodkie i delikatne, z całymi owocami zamkniętymi w soczystej galaretce. Palce lizać!

Kto nie lubi sernika? No kto? 😉

Sernik jogurtowy z truskawką na zimno 

Truskawki to nasze ulubione owoce letnie, które chętnie dodajemy do serów, śmietany, lodów… Ale oczywiście najzdrowsze są te jedzone same, bez cukru. Zresztą, nasze polskie truskawki są tak słodkie, że cukier jest już zbędny.

Mało kto wie, że truskawki to niskokaloryczne owoce o licznych właściwościach i wartościach odżywczych. W dodatku ich jedzenie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, są bowiem cennym źródłem witaminy C (w jednej szklance tych owoców znajduje się 82 mg witaminy C, co stanowi 120% dziennego zapotrzebowania dorosłych!). Oprócz tego poprawiają apetyt (idealne dla małych niejadków) i gdy trzeba gaszą pragnienie. Nie trzeba się ich bać przy lekkiej chrypce – ponieważ leczą ból gardła i na pewno swojego stanu nie pogorszymy.

Zalecane jest spożywać je przed posiłkiem – gdyż polepszają trawienie 🙂 Zawarte w truskawkach pektyny pobudzają pracę jelit, a kwasy organiczne przyspieszają przemianę materii. [źródło]

Teraz już można spokojnie i bez wyrzutów zjeść kawałek sernika – albo dwa. Ewentualnie trzy 😀

  Sernik na zimno z jagodą kaukaską

Jagoda kamczacka (kaukaska) jest skarbnicą antyoksydantów, dzięki czemu chroni nas m.in. przed cukrzycą i chorobami układu krążenia. W medycynie ludowej wykorzystywana jest jako surowiec wzmacniający, obniżający ciśnienie tętnicze i zmniejszający ryzyko zawału serca. Ma też zapobiegać anemii, spowalniać rozwój jaskry oraz pomagać przy zakażeniach bakteryjnych.

Jagody kaukaskie są też źródłem witaminy C, witamin z grupy B, magnezu, fosforu, wapnia i potasu. Jednak za najważniejsze składniki jagody kamczackiej uważa się związki fenolowe – mające silne właściwości przeciwutleniające. Zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu wyrażona jagód kamczackich jest jedną z najwyższych wśród owoców! [źródło]

A zatem oczywistym jest fakt, że nie można przejść obojętnie obok sernika z jagodami.

Zresztą, nie można też zapomnieć, że ser jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka…  Smacznego!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.